MARKABONUSGİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL

Türkiye Süper Lig

Türkiye Süper Lig, Türkiye’deki en üst düzeyde yer alan bir futbol ligi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir sezon içerisinde toplamda 19 tane takımın, birbirleri ile mücadele verdiği bu ligde her bir takım diğer takımla ikişerli kombinasyon yapılarak, çift devreli lig oluşturmaktadır.

Lige göre en üst sıralamalarda yer alan takım, şampiyon olarak gösterilirken son 4 sıra içerisinde yer alan takımlar da birinci ligte yerlerini alır. 1 Lig içine düşen 3 takım ise diğer bir sezon için karşı karşıya gelmek üzere Süper Lig kategorisine yükselir. Mayıs ve Ağustos ayları içine alacak şekilde, toplamda 9 ay boyunca süren bu mücadele, 38 hafta ve yaklaşık olarak 342 adet maçtan oluşmaktadır.

Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere toplamda 16 adet takımın mücadelesi ile 1959 senesinde ilk sezonu Milli Lig ismiyle düzenlenmiş olan lig, sezon içerisinde 2 ayrı gruba ayrılmış ve bu ayrılan grupların birinciliği, süreç içinde yapılan maç sonrasında şampiyon belirlenmiştir. 1962 ve 1963 seneleri de yapılan maç sezonlarında Türkiye Birinci Futbol Ligi 2001 ve 2002 seneleri içerisinde Süper Lig adı ile anılmaya başlanırken, bu dönem içerisinde daha farklı sponsorların destekleri sayesinde ligler başına sponsorlarının isimleri eklenerek anılmaya devam etmiştir.

Türkiye Süper Lig Maçları İzle

İlerleyen zamanlar içerisinde ise format değişikliği ve katılımcı sayısında da farklılıklar yaşanmıştır. Bu zamana kadar 74 tane takımın karşılaştığı Süper Lig içerisinde 6 tane takım yer almaktadır. Bu takımlardan Galatasaray 22 kez, Fenerbahçe 19 kez, Beşiktaş 16 kez, Trabzonspor 7 kez, Bursaspor 1 kez ve İstanbul Başakşehir Spor 1 kez şampiyonluk almaya hak kazanmıştır. Ligin tamamlanmış olan son sezonu için ise şampiyonluk unvanını almaya hak kazanan takım Trabzonspor olmuştur.

Toplamda 19 adet takımdan oluşan Süper Lig içerisinde, ağustos ayında başlayan sezon mayıs ayı sonuna kadar devam eder. Takımlar ise sezon süreci içerisinde rakipleri ile toplamda iki kez karşı karşıya gelir. Bu iki maçın bir tanesi kendi sahaları içerisinde diğeri ise karşı rakibin sahası içerisinde oynanır. Bütün takımlar bu şekilde karşılaşma yaptıktan sonra sezon sonunda toplamda 36 maç ve totalde 342 adet maç yapılmış olur.

Bir takımın kazanması sonucunda biten maçlarda kazanan takım ise 3 puan almaya hak kazanırken, kaybeden takım için ise herhangi bir puan verilmez. Bununla birlikte maç beraberlik ile biterse her iki takım için birer puan yazılır. Sezon sonuna gelindiği takdirde takımlar bir sezon boyunca almış oldukları puanlara göre sıralanırlar.

Türkiye Süper Lig Bahis Oyna

Ayrıca sıralama sonrasında eşit sayıdan puan almış olan takımlar ise sezon içerisinde oynamış oldukları maçlar sonrasında kazandıkları puanların üstünlüğüne bakarak karar verilir. Lig içerisinde oynanacak maçlar ise Türkiye Futbol Federasyonu’nun belirlemiş olduğu tarihlerde ve saatlerde başlar. Lig müsabakalarında ise toplamda 4 adet hakem yer almaktadır. Bunlar bir orta hakem, iki yardımcı hakem ve bir 4. hakem şeklindedir. Karşılaşma başlamadan önce saygı duruşu ardından İstiklal Marşı okunur.

2015 ve 2016 sezonundan başlayarak, kulüplerin belirttiği sayı doğrultusunda futbolcular ile sözleşme imzalayabileceği ve bununla beraber maksimum 28 oyuncunun yer alabileceğim kadro içerisinde, minimum 14 oyuncunun Türkiye Milli Futbol Takımı dahil olup bu takım içerisinde oynama potansiyeline sahip olması gerekecek.

Belirlenmiş olan toplamda 28 kişilik kadro içerisinde maksimum 3 oyuncunun kaleci olarak belirlenmesi ve bu kalecilerin ise minimum bir tanesinin Türkiye Milli Futbol Takımı dahil olması ve oyun oynama potansiyeline sahip olması zorunlu hale gelmiştir.  21 yaş ve altı futbolculardan ise sezon başında olmak üzere toplamda 28 kişilik kadro içerisinde yer almasına gerek kalmadan, A Takımı maç kadrosuna dahil olabileceklerdir. Takımların ise toplamda 18 kişilik maç kadrosu içeresinde, bir tanesi kaleci olma koşuluyla Türkiye Milli Futbol Takımı’nda oynama potansiyeli olan, minimum 7 adet futbolcu dahil olacak ve takımlar yerli kaleci kadrosuna yer vermediği takdirde ise sahada toplamda 17 kişilik bir takım yer alacaktır. Türkiye milli futbol takımına dahil olmaya hak kazanan futbolcular için ise belli miktarlarda ödemeler yapılmaktadır.

Bu site çerezleri kullanmaktadır.