MARKABONUSGİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL

NBA

Türkçe karşılığı Ulusal Basketbol Birleşimi veya kısaca NBA şeklinde tabir edilen lig, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş olan profesyonel bir basketbol ligi olarak bilinmektedir. Kuruluş tarihi ise 6 Haziran 1946 olarak kayıtlara geçmiştir. Sonrasında ilk sezonunu yine 1946 ve 1947 senelerinde düzenlemiştir.

Takım sayısı toplamda 30 adet olan ligin, en başarılı takımı ise Boston Celtics Los Angeles Lakers şeklinde kayıtlara geçerek 18 kez şampiyonluk kazanmıştır. Son şampiyonluğunu ise Golden State Warriors almıştır. NBA, dünya çapında en çok izlenen spor dallarından birisidir. 1995 senesinde ise lige 2 adet Kanada takımı da dahil olmuştur.

Bu takımlar ise Vancouver Grizzlies ve Toronto Raptors’tur. Kanada takımı içerisinde Toronto Raptors, hala yer alsa da Vancouver Grizzlies kurulmuş olduğu bölge içerisinde yeteri kadar ilgi göremediğinden dolayı Amerika’da yer alan Memphis şehrine taşınmıştır. Bunun sonucunda ise Raptors, NBA bünyesinde artık Amerikan olmayan tek takım olarak kayıtlara geçmiştir. Enbiya’nın şu anki resmi logosu üzerinde ise eski Los Angeles oyuncularından birisi olan Jerry West’in silüeti yer almaktadır.

NBA sezonu ise yaz tatili sürecinin hemen ardından ekim ayı içerisinde bütün takımlar antrenman amacı ile kamplara girmesi ile birlikte başlar. Bu dönem içerisinde özellikle çaylak şeklinde tabir edilen oyuncuların, lig sürecinin bütün zorluklarına adapte olması sağlanır ve bu oyuncuların kendi takımlarına güç kazandırabilmesi için, gerekli kondisyon çalışmaları yapılır.

Bununla beraber geniş bir kadro içerisinde takım için aktif bir şekilde kullanılacak olan 12 oyuncu ve gerektiği durumlarda ise kullanabilmek için 3 adet de sakat listesi içerisine oyuncular seçilir. Bu dönem sonrasında yeni kurulan NBDL’ye kondisyonlarını yükseltebilmesi için oyuncular gönderilir ve kasım ayı girdikten sonra ilk hafta içerisinde NBA’nın normal sezonları başlar.

NBA Bahisleri

NBA, genel anlamda 15 adet takımdan oluşur ve bu takımlar doğu ve batı olarak ikiye bölünmüş pozisyondadır. Her bir pozisyon ise kendi içerisinde üçe bölünür ve toplamda 6 grup içerisinde beşer oyuncu yer almaktadır. Normal bir sezon içerisinde bir takım toplamda 41 maçını ilk sahada, 41 maçını ise deplasmanda yapmak üzere toplamda 82 adet maç yapar.

Sonrasında ise her takım kendi grubu içerisindeki takımlarla bir sezon içerisinde toplamda 4 adet maç yapar. Doğu veya Batı olmak üzere kendi konferans içerisinde bulunan ama diğer 2 grupta yer alan takımlar ile beraber 3 ya da 4 kez maç yapar.

Diğer konferans içerisinde yer alan takımlar ile birlikte ise toplamda iki kez maç yapar. Şubat ayı gelene kadar mücadeleler devam eder ve şubat ayı içerisinde lige ara verilir. Bu ara sonrasında ise takımlar içerisinde takas dönemi sona erer ve lig bitene kadar hiçbir oyuncu kendi arasında takas edilemez. Fakat sözleşmesi olmayan oyuncuları, takımlar kendi kadrolarına katma hakkına sahiptir. Normal sezon maçları ise nisan ayı içerisinde biter.

NBA içerisinde yer alan bir diğer karşılaşma olan Play Off, nisan ayı sonuna doğru başlar ve her iki konferanstan toplam 8’er takım olmak üzere 16 takım bu mücadeleye girmeye hak kazanır. İki konferans için ise en iyi ikinci takım ve grup liderleri Play Off sıralama listesinde ilk 4 sıraya yerleşme hakkına sahip olur ve mücadele sonrası aldıkları puanlara göre 1 ile 4 sıra arasında yer alırlar.

NBA Bahsi Olan Siteler

Takımların ise üst sıralarda yer alması Play Off turunda en çok avantaj sağlayan noktalardan bir tanesidir. Bununla beraber en önemli avantajlardan bir tanesi ise konferansta 1.sıra üzerinden Play Off turuna çıkan takım 8.sırada yer alan takım ile karşı karşıya gelir.

Bunun sonucunda ise lider, en kötü puan yüzdesine sahip olan takım ile karşı karşıya gelmiş olur ve bir nevi seri başı uygulamasına geçilmiş olur. Sıralama ise şu şekildedir 2.olan takım ile 7.olan takım, 3. olan takım ile 6. olan takım, . olan takım ile 5.olan takım ilk tur içerisinde karşı karşıya gelir. Play Off turnuvası 7 maç şeklinde oynanır. Bu da demek oluyor ki, iki takımın art arda yapmış olduğu maçlarda 4 tane galibiyet kazanan takım bir sonraki rakip ile eşleşme hakkı kazanır.

Bu site çerezleri kullanmaktadır.