MARKABONUSGİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL

Euroleague

Sponsorluk adı Turkish Airliness Euroleague olan ve Avrupa’da 2000 senesinden beri Euroleague Basketball bünyesi içerisinde düzenlenen ve en üst seviyedeki kazananın ise Avrupa şampiyonu olarak isimlendirildiği profesyonel uluslararası bir basketbol turnuvasıdır. 18 tane takım sayısından oluşan Euroleague şampiyonu, Real Madrid ve en başarılı takımı yine Real Madrid olarak kayıtlara geçmiştir. 2000 yılında düzenlenmesi ile beraber FIBA bünyesinde 1958 yılından bu zamana kadar düzenlenen, FIBA Euroleague turnuvasının yerini almayı ise başarmıştır.

Euroleague, almış olduğu başarılar ve yüksek istatistiklerden dolayı FIBA Avrupa Şampiyonlar Kupası ile neredeyse aynı turnuva olarak anılır. Bununla beraber profesyonel ve en popüler liglerden bir tanesi olmayı başarmıştır. 2006 ve 2007 sezonu içerisindeki lig maçlarında ise ortalama olarak 9.000 seyirci ile beraber, kapalı spor ligleri içerisindeki en yüksek 2 ortalamaya ulaşabilmeyi başarmıştır.

Euroleague kupasını ise bu zamana kadar sadece 22 farklı takım kazanabilme şansı yakalamıştır. Bu takımlardan 14’ü içerisindeyse yalnızca bir takımın şampiyonluğu yer almaktadır. Kayıtlara geçen en başarılı takım ise 11 şampiyonluk elde ederek Real Madrid olarak kayıtlara geçmiştir. Son şampiyon ise yine Real Madrid takımıdır.

Euroleague Maçları

2015 ve 2016 sezonları içinde Euroleague, yalnızca 4 farklı aşama ile oynanıyordu. Bu aşamalardan İlkinde 24 adet takım yer almakta. Bu takımlar ise 6’lı gruplara ayrılarak dörderli şekilde ayrı bir gruba daha ayrılır. Ayrılan bu takımlar diğer takımlar ile beraber kendi sahalarında ve deplasmanda olacak şekilde toplamda 2 maç yapar.

Grup maçları bitiminde ise ilk 4 sıraya yerleşen takımlar, üst lige çıkmaya hak kazanır. İkinci aşamada yer alan 16 takım ise sonrasında oluşturulacak olan 8’erli kişilik 2 farklı grupta yer alarak bunlar da toplamda 2 adet müsabaka yapar. Bu maç sonrasında ise yine ilk 4 sıralamaya girebilen takım gruptan ayrılır. Çeyrek final aşaması katılacak olan takımlar belirlendikten sonra geriye kalan 8 takım ise dörtlü final mücadelesi için hazırlanmaya başlar.

Grubu ise birincilik ile biten takımlar 4. takımlar ile, 2. olarak bitiren takımlar 3. takımlar ile eşleşme sağlar. Bu aşama içerisinde ise eleme usulüne göre rakipler birbirini eleyerek final turuna çıkmaya çalışır. Çeyrek final içerisinde ise toplamda 5 maç yapılarak 3 maçı kazanan takım rakibini eleme şansına sahip olur. Yapılacak olan ilk 2 maç, A takımının kendi sahası içerisinde, 3 ve 4 maçlar ise B takımının kendi sahası içerisinde oynanır.

Euroleague Nasıl Oynanıyor

Son maç ise tekrardan A takımına dönerek, A takımı ev sahipliğinde yapılır. Son aşama içerisinde yer alan dörtlü final turu ise daha önceden belirlenmiş olan bir şehirde finale kalmaya hak kazanan 4 takım içerisinde oynanır. Bu final maçı tek bir maçlık eleme sistemi düzeninde oynanır. Yarı final turunda elenmiş olan takımlar ise üçüncülük maçına çıkmaya hazırlanır. Kazanan takım ise son gün final oyunu oynamaya hak kazanır.

Euroleague formatından ise şu şekilde bahsedilebilir; 10 Kasım 2015 tarihinde Euroleague bünyesinde farklı bir format oluşturulduğu bildirildi. Oluşturulan bu yeni format ile beraber toplam aşama yalnızca iki aşamaya indirildi. Bununla birlikte 16 takım birbirleri ile 2 maç yaparak çift devreli lig formatına geçildi. Bu ligi ise ilk 8 sırada tamamlamayı başaran takımlar ise Play Off turnuvasına geçmeye hak  kazandı. Toplamda 5 maçtan oluşan Play Off turnuvasında ise 3 maçı kazanan takım şampiyonluk maçı için 4’lü final turnuvasına çıkmaya hak kazandı. Bununla beraber 2019 ve 2020 sezonu ile birlikte lig içerisindeki takım sayısı 18’e çıkartıldı.

Euroleague rekorları ise şu şekildedir;

Real Madrid toplamda 10 şampiyonluğu ile beraber, en başarılı takım olarak kayıtlara geçmiştir.

KK Split ise 3 defa arka arkaya kupayı kazanan tek takım olarak bilinmektedir.

Turnuvaya katılmaya hak kazanan ve toplamda 9 farklı takım çıkartmış olan tek şehir ise İstanbul’dur. Bu takımlar Darüşşafaka, İstanbul Teknik Üniversitesi, Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Modaspor, Eczacıbaşı, Anadolu Efes ve Ülkerdir.

Şimdiye kadarki karşılaşmalarda yapılan rekor sayı, Makkabi Tel Aviv ve Skipper Bologna müsabakasın da  118-74 sayı ile yenmesidir.

Bu site çerezleri kullanmaktadır.