MARKABONUSGİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL

Bundesliga

Almanca telaffuzu Bundesliga veya Türkçe karşılığı olarak Federal Lig şeklinde nitelendirebileceğimiz Bundesliga, Almanya’nın futbol lig kademesi olarak bilinmektedir. Almanya’da futbol federasyonuna bağlı şekilde ortaya çıkan bu Lig Avrupa’nın en büyük 3 liginden birisi olarak bilinmektedir. En üst lig olan Bundesliga, dünyada da belirli standartlara yerleşmiş sayılı ligler içerisinde üst sıralarda yer almaktadır. Almanya’da diğer futbol dalları gibi futbolda gün geçtikçe verimli bir hale gelmektedir.

Dünya ortalamasına baktığımızda ise seyirci sayısının da en yüksek seviyede olması Bundesliga’nin bir diğer özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplamda 18 tane takım şampiyonluğu kazanabilmek için mücadele etmektedir. Bu 18 takım müsabakalarda her bir takım diğer bir takımla toplamda 2 defa karşı karşıya gelir. Maç sonrasında galibiyet alan takım 3 puan almaya kazanırken, beraberlik kazanan takımlar ise birer puan almaya hak kazanırlar.

Bu mücadele ise toplamda 34 hafta sürer ve en yüksek puanı almaya hak kazanan takım ise UEFA Şampiyonlar Ligi’ni yükselerek, grup aşamasına katılmaya hak kazanır. 2. olan ve 3.olan takım ise 1. olan takım gibi yine grup aşaması girip mücadele yapmaya hak kazanırken, 4 takım ise grup aşaması girebilmeye hak kazanmak için Play Off isminde nitelendirilen oyunu oynamak zorundadır. Bu 4 takım Play Off’da başarılı olamazsa, UEFA Avrupa Ligi’ne düşer ve bu Lig içerisinde direkt olarak grup aşamasına dahil edilen takım haline gelir.

Bundesliga Maçları

Bununla beraber ligi 5 ve 6 sırada bitiren takım ise direkt olarak UEFA Avrupa Ligi’ne katılmaya hak kazanır. Bundesliga’yı ilk 6 sırada bitiren bir takım, Almanya kupasını almaya hak kazanırken 7 olarak bitiren takım ise UEFA Avrupa Ligi sürecine katılmaya hak kazanan takım haline gelir. Aksi bir durum karşısında ise 7. takım yerine Almanya kupasını kazanmış olan takım UEFA Avrupa Ligi’ne katılmaya hak kazanır.

Bu doğrultuda yapılmış olan bir sıralama sonrasında ise Alman takımlarının, Avrupa kupalarında başarı elde etme oranları ise gitgide artmıştır. 18 takımlı olarak oynanan Bundesliga’da 34 hafta bittikten sonra ise Lig sonucu ona göre 18 ve 17 sıralara yerleşen takımlar direkt olarak küme düşerek bir sonraki sezon içerisinde bir alt ligde mücadele etmek durumunda kalırlar.

Süreci 16.sıraya yerleşerek bitiren takım ise 1. alt Ligi, 3. sıraya yerleşen takım ile Play Off mücadelesi vermek zorunda kalır. Bu eşleşme tamamlandıktan sonra her iki takım da dış ve iç saha olmak üzere toplamda 2 kez karşılaşırlar. Deplasman golü prosedürünün de geçerli sayıldığı bu karşılaşmalar sonrasında ise turu geçmeye hak kazanan takım ya alt lige düşmüş olur veya lig içerisinde kalmış olur. Sonuç olarak play-Off direkt olarak Bundesliga takımının sağlayacağı başarıya göre yorumlanır.

Bundesliga Bahisleri

Bundesliga’yı, başarılı sonuçlar ile bitiren takım ise genel olarak FC bayan Münih şeklinde kayıtlara geçmiştir. Bu takım organizasyon süresi boyunca toplamda 24 kez galibiyeti ulaşmışken, rakiplerini ise kendi puan tablosuna göre geride bırakmayı başarmıştır. Bundesliga’da Bayern Münih’e göre hatırı sayılır diğer kulüpler ise şu şekildedir; Schalke, Borussia, Stuttgart, Hamburg, Werder Bremen, Dortmund şeklinde sıralanabilir.

Belirtmiş olduğunuz kulüplerin ise müsabakalar karşısında seyirci oranı yaklaşık olarak 55.000 civarı kadardır ve bu sayı dünya rekoru haline gelmiştir. Belirtilen bu kulüpler haricinde Bundesliga’nin ortalama seyirci sayısı ise yaklaşık olarak 45.000 adet civarındadır. Bundesliga dünya çapında en iyi performansı gösteren futbolcuları yetiştirmiş ve birkaç yıl içerisinde kendi yerini almaya hak kazanmıştır.

Bundesliga bünyesinde mücadele veren futbolcuların yaklaşık olarak %60’ı Alman altyapısından eğitim alan oyuncular olarak karşımıza çıkmaktadır. Bı süreç içerisinde ise, tarihin en yüksek tutarda transferini 37 milyon Euro ile gerçekleştirmiştir. Bu transfer ise Borussia Dortmund kulübünden, Bayern Münih’e geçen Mario Götze’dir.

Bundesliga, Avrupa’nın en yüksek potansiyeli sahip ligi olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi ise lige en yüksek puanda bitiren takımın bir sonraki sene içerisinde küme düşebilme ihtimalinin de yüksek olmasıdır. Bundesliga’nın1963-1964 sezonunda ilk şampiyonu FC Köln olarak kayıtlara geçmiştir. Son şampiyon ise Bayern Münih’tir.

Bu site çerezleri kullanmaktadır.