MARKABONUSGİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Yüzme Kaç Kalori Yaktırır? Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu? Düzenli Yüzmenin Faydaları

Hızlı Kalori Yakmak İçin İdeal Spor

Yüzme kaç kalori yaktırır?

Her insanın kalori alımı yaşa, cinsiyete ve yaşam tarzına bağlı olarak farklılık gösterir. Popüler bir spor olan yüzmenin kalori miktarı üzerinde etkisi olabilir. Bu makale tüm bu sorulara cevap verecektir.

Yüzme kaç kalori yaktırır?

Yüzme hızlı bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olur. Yüzme herkes tarafından yapılabilen bir spordur. Dizler veya sırt üzerinde fiziksel bir etkisi yoktur. Yüzme her yaştan insanın yapabileceği bir aktivitedir.

Kalori tüketimini belirleyen faktörler hakkında konuşarak başlayalım. Buna ortalama değerleri inceleyerek cevap vereceğiz. Her sporda, kilolu olduğunuzda daha fazla kalori yakarsınız. Metabolizma, diğer tüm sporlarda olduğu gibi yüzmede de çok önemlidir. Bir kişinin metabolizma hızını hesaplamak zordur. Ortalama bir insanın 70 kilogram olduğunu varsayarsak bir genelleme yapılabilir.

 • Bir saat boyunca yüzmek, hızınıza bağlı olarak 413 ila 590 kalori arasında bir yakım sağlayabilir.
 • 70 kiloluk bir birey bir saatlik yüzmede 493-740 kalori yakabilir.
 • Eğer 70 kg ya da daha fazla kiloda yarım saat yüzmek kaç kalori yaktırır diye sorarsanız, cevabınız yüzme hızınıza bağlı olarak 240-370 arasında değişebilir.

Kalori hesaplamak için aynı kriterleri kullandığımızda, 500m veya 1km yüzmek için kaç kalori gerektiğini sorduğumuzda benzer sonuçlar elde ederiz.

 • 70 kg ağırlığındaki bir yetişkin 500 metre serbest stil yüzdüğünde 300-500 kalori yakar.
 • 1 km yüzmek hızınıza bağlı olarak 500-700 kalori kaybına neden olabilir.

Yüzmek Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Yüzme kilo vermek için harika bir yoldur. Yüzme herkes için harikadır ve aynı anda birçok kası çalıştırır. Birçok insan arasında popülerdir. Bu spor çok popüler olduğu için temiz suyu veya yüzme havuzu olan yerler bulmak zordur. Ancak, bu spor popülerlik kazandığından beri, rahat havuzlara sahip birçok yer var. Deniz, olimpik yüzme havuzları ve açık havuzlar da seçenekler arasındadır.

Suda herhangi bir egzersiz yaparak kilo verebilirsiniz. Suyun artan direnci sizi daha fazla çalışmaya zorlar ve bu da daha fazla yağ yakmanızı sağlar.

Yüzerken yakılan kalorileri soranlar genellikle yüzmeyi içeren bir egzersiz programı arıyorlar. Yüzme, kilo vermenin tek yolu değildir. Yüzme ve düzenli bir diyet, daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yüzme yoluyla kilo vermenin diğer yöntemleri bilinmeli ve kullanılmalıdır.

 • Örneğin yüzme süresi 30 dakikadan kısa olmamalıdır. Bunun nedeni, vücudun uygun sıcaklığa ulaşması ve kasların harekete geçmesi için belirli bir sürenin gerekli olmasıdır.
 • Isınma egzersizleri her spordan önce çok önemlidir. Yüzme daha keyifli olacaktır. Yüzme kulaçları yavaşça yapılmalı ve daha sonra hızla hızlandırılmalıdır.
 • Yüzme tekniğinizi geliştirmenin en iyi yolu mümkün olduğunca çok sayıda farklı kulaç kullanmaktır. Vücudunuzun birden fazla bölümünü kullandığı için aynı miktarda yağ yakacaktır.
 • Biraz kilo vermek istiyorsanız, çoğu uzman haftada sadece bir kez yüzmenin her gün yüzmekten daha etkili olacağını söylüyor. Bir gün dinlenerek yüzmek düzenli kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yüzmenin avantajları nelerdir?

 • Düzenli olarak yüzmek kardiyovasküler sisteminiz için faydalı olabilir. Düzenli yüzenlerde koroner kalp hastalığı ve kalp krizi riski diğer insanlara göre daha düşüktür.
 • Yüzme kasları ve iskelet sistemini esnetebilir. “Yüzücü vücudu” dengeli bir yağ ve kas dağılımına sahiptir.
 • Yüzmede diğer sporlara göre %85 daha az yaralanma görülür. Yüzme, doktorların eklem ve kas sorunları olan kişilere önerdiği tek spordur.
 • Yüzme, yaşı veya kilosu ne olursa olsun herkesin keyif alabileceği bir spordur. Yaşı, kilosu veya cinsiyeti ne olursa olsun herkes yüzmenin keyfini çıkarabilir.
 • Yüzme sinir sistemleri için faydalıdır. İnsan zihni de yüzmeden olumlu etkilenir. Egzersiz yaptıktan sonra endorfin salgılanır ve suyun içinde rahatlayabilirsiniz.
 • Düzenli yüzenler içki ve sigara alışkanlıklarını azaltır.
 • Solunum hızını, sağlığını iyileştirir. Astım hastası olan yüzücüler zamanla daha kolay nefes alabilir.
 • İnsülin dokusu daha hassastır, bu da diyabet riskini azaltır.

Bazı kolay yüzme teknikleri nelerdir?

 • En hızlı yüzmenizi sağlayacak tekniğiücretsiz olarak edinebilirsiniz. Sol ve sağ kol başın üzerinden ve öne doğru uzatılarak suyu yukarı çeker. Ayaklar da suya girip çıkabilir.
 • Sırtüstü Serbest stilin tersi sırt üstü yüzmektir. Kollarınızın ve bacaklarınızın pozisyonunun serbest stilin tersi olduğunu unutmamak önemlidir. Baş her zaman su yüzeyinin üzerinde kalır ve nefes alma sorunlarını önler.
 • Kelebek Yöntemi Bu şekilde yüzmek çok çaba gerektirir. Düzenli olarak yapılan bu yöntem hızla kalori yaktırır. Durağan bir pozisyon olmayan kelebek yüzmede vücut sürekli hareket eder. Ayaklar suda yukarı ve aşağı doğru hareket eder. Bu stilde çok fazla bel hareketi vardır.
 • Kurbağalama Bu, yavaş yüzmeyi seven insanlar için iyi bir yöntemdir. Adı, tekniğin kurbağalara benzer olduğunu ima eder. Sırtüstü yüzmede bacaklar ve kollar bir tarafa doğru açılır. Kurbağalamada her iki ayak ve eller daireler çizerek hareket eder.

Yüzücüler için sağlıklı ipuçları

 • Yüzmeye karar vermeden önce denizi iyice araştırmak çok önemlidir. Canlıların veya suyun derinliğinin tehlikeli olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Okyanusta yüzmek istiyorsanız, mavi bayraklı plajları tercih edin. Bunlar kapsamlı bir şekilde test edilmiş ve güvenli bulunmuştur.
 • Cankurtaranı olan plajları seçerek kramplardan kaçının. Tekneden güvenli bir şekilde inebileceksiniz. Sığ sularla ilgili herhangi bir uyarı işaretinin bulunmadığı yerlerde yüzmek tehlikeli olabilir.
 • Dibin net olarak görülemediği bulanık sulara dalmaktan kaçının. Bazı kayalar güneş ışığı altında görünmeyecektir. Benzer kaza riskinin yüksek olduğu bir bölgede yüzmeden önce güvenlik önlemlerini kontrol edin.
 • Derinliği belirlenmiş bir havuzda yüzmeniz tavsiye edilir. Havuzun uygun şekilde dezenfekte edildiğinden emin olun. Hijyenik olmayan havuzlar sağlığınız için zararlı olabilir.
 • Sarhoşken yüzmek tavsiye edilmez. Alkol, gerginlik ve özgüven kaybı nedeniyle kazalara yol açabilir.

Bir kilogramda kaç kalori vardır?

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yaktırır? Sizi zayıflatır mı? Bunun faydaları nelerdir?

İp atlamak kaç kalori yaktırır? Kilo vermenize yardımcı olur mu, olmaz mı? Hangi kasları çalıştırır?

Bisiklet sürerken kilo mu veriyorsunuz? Hangi kaslar çalışır?

Merdiven çıkmak kaç kalori yaktırır? Merdiven çıkmanın faydaları nelerdir? İnsanı zayıflatır mı?

Bizi Instagram’da takip edin: 5 milyondan fazla kişi Youtube kanalımız Videolarımızı çevrimiçi olarak nerede bulabiliriz?

Ayrıca 850.000 ile daha fazlasını elde edebilirsiniz En sevdiğiniz tarifler her zaman yanınızda. 000.000’den fazla kullanıcı tarafından indirildi. Şimdi indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sitemizde kalori, besinler ve yiyeceklerde kaç kalori olduğu ile ilgili tüm sorularınızın yanıtları bulunmaktadır.
Kategorilere göre kaloriler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kategori başına kalori
her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu
Atıştırmalık yiyeceklerin ağırlığı, boyutu ve miktarı hakkında bilgiler.
Aşağıdaki kalori ve besin değerleri kilo verirken sizin için yararlı olabilir.
Ürünlerin kilo verme, alma veya diyet üzerindeki etkileri
Özel olarak derlenmiş menüler için tarifler. Makale
Bir yayın zamanla geçerliliğini ve değerini yitirebilir.
Kalori ve beslenme konusunda en doğru verileri elde etmek için en iyisi çevrimiçi bir bilimsel hesap makinesi kullanmaktır.
Beslenme ve sağlığınız hakkında bilgi almak için bir beslenme uzmanına danışmanızı öneririz.

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX

Bu site çerezleri kullanmaktadır.